Puma Forever Run NITRO 2 cipőteszt - Nitro talp stabilizálva
Nagyot durrantott a Puma 2 évvel ezelőtt, amikor megalkotta a "moderáltan stabil" futócipőt. Most megérkezett az új típus, nem sok újdonsággal. Szerencsére.
Száraz tények
Futó-felület: aszfalt
Talpmagasság (hátul/elöl): 38mm/28mm
Saroktól lábujjakig esés (drop): 10mm
Lábállás: (enyhén) pronáló
Párnázottság: magas
Ár: 64.990 Ft (Puma webshop)
Rövid sztori
Ha eddig elkerülte volna a cipő-radarod a Forever Run NITRO-t: a Puma 2023 év végén debütált az első verzióval, és a széles futócipő kínálatukban elsőként jelentkeztek nem kifejezetten neutrális futócipővel. Azért nem bátorkodom a “stabil” jelzőt használni, mert a hazai futókörnyezetben ez egészen mást jelent. És mert valóban túlzás lenne ezt a cipőt stabilként aposztrofálni. Fogalmazzunk úgy, hogy rendelkezik olyan elemekkel, amik segítik a stabilabb talajfogást. És pont ettől lesz egészen különleges ez a cipő azoknak is, akiknek amúgy nincs szükségük masszív alátámasztásra.
Moderált stabilitás - talán ez írja le legjobban ezt a cipőt. Mondanám, hogy kategóriateremtő, de a Saucony ebben (is) megelőzte a piacot: ők már 2022-ben kijöttek a Tempus névre keresztelt cipőjükkel, ami az átjárást biztosította a stabil és a neutrális futócipők között. Az addig megszokottól eltérően ebben már nem csak a (kő)kemény PWRRUN talpat merték használni, hanem hozzátették az Endorphin cipőkből már jól ismert (és imádott) PWRRUN PB habot. Mindezt kiegészítették néhány landolást biztosító elemmel, miközben a cipő súlyát az elfogadható határérték közelében tartották. A Puma pedig pontosan ugyanezt az útvonalat követte a Forever Run NITRO megalkotásánál. Ez a cipő is kétféle hab-komponens talpból áll: kívül az erősebb (keményebb), belül pedig a puhább és könnyebb, szuper kényelmet biztosító Nitro-hab. Ezt spékelték meg egy érezhetően szélesebb landolási felülettel a talp teljes hosszában; az ún. Run Guide System-mel, ami a talp belső ívén fut végig, hogy stabilizálja a boka és a láb befelé esését (pronáció); valamint a cipő hátsó részén egy erős műanyag megerősítéssel, hogy fixálja a sarok helyzetét.
A 2023-as első változathoz képest sok újdonság nem történt, kár is lett volna. A kétféle Nitro talp az új cipőben más módon kapcsolódik egymáshoz, de a cipőt felhúzva ebből semmit nem fogsz érezni. Egy picit növelték a sarokrészen elhelyezett, sarok-stabilizálást biztosító erőteljes műanyag elem méretét, illetve a felhúzást segítő hurok ezúttal már nem úgy fityeg a cipő végében, mint amit utólag varrtak oda kézzel. Funkcióját tekintve pontosan ugyanolyan jó.
Kinek jó ez?
Mivel ez a cipő - a Saucony Tempus-hoz hasonlóan - nem egy klasszikus stabil futócipő, de nem is a megszokott könnyed neutrális fajta, joggal merül fel a kérdés: mégis kinek készült? Futóedzőként kétféle futót látok a megcélzott szegmensben:
1. Az első típusú futó, aki érzi (vagy lábállás diagnosztikából tudja), hogy nem egészen tökéletes a talajfogása, de azért annyira nem is durva, hogy neutrális cipőben egyetlen lépésnél kimenjen a bokája (fáj a térde, csípője stb. - nyilván túlzok). Nekik egy erős magabiztosságot nyújthat ez a cipő, miközben közepes támogatást ad a lábaknak.
2. A második típusú futó, akinek nincs problémája a talajfogással, de szeretne egy kis plusz támogatást azokra a kilométerekre, amikor már fárad a lába. Amikor a futómozgás nem annyira magabiztos, a lábak nehezek, a koncentráció csökken, a sérülés kockázata megnő.








Mire jó ez?
Több futót is ismerek, akik világ életükben stabil futócipőkben tudtak csak futni: ilyen cipőben végzik a tempósabb edzéseiket és ilyen cipőben indulnak a versenyeken is. HOKA Arahi, New Balance Vongo, Asics Kayano, Saucony Guide - a klasszikusok. Aztán a Forever Run NITRO-ra váltva kiderült, ez is tökéletes védelmet nyújt. Valószínűleg nem volt akkora stabilitásra szükségük, amit egy tipikus stabil futócipő képes adni, de korábban nem volt más választási lehetőségük ilyen köztes megoldásra.
Másrészt ott vannak azok a hosszútávfutók, akik soha nem gondolkoztak stabil cipőkben, hiszen amúgy nincs ilyen jellegű ortopéd problémájuk. Viszont a megemelkedett heti kilométer adagok miatt sokszor futnak fáradt, nehéz lábakkal. (Ide sorolom magamat is.) Nekik egy rendkívül jó (és bölcs) választás egy ilyen moderált stabilitást biztosító, mégis kényelmes futócipő, amit felhúzhatnak a regeneráló lassú futásokhoz. De akkor is nyugodtan választhatják, amikor egy hosszabb, ám végig könnyű tempóban futott long run a napi menü.
Ebben a cipőben tutira nem fogod elfutni a könnyű futásokat, viszont 30k után is élvezni fogod a kényelmet.
Tökéletes kiegészítése lehet a futócipő-rotációdnak, ezzel is tehermentesítve a napi edzőcipődet azokon a napokon, amikor csak a laza kilométerek gyűjtése, a kint eltöltött idő a cél.
Mire figyelj?
Amit fontos szem előtt tartani, hogy ez a cipő magasabb drop-pal (10mm) rendelkezik, így ha eddig alacsonyabb lejtéssel rendelkező cipőkben futottál, ez okozhat problémát. Egyáltalán nem kizáró ok az eltérő drop-szám (sőt, néha kifejezetten hasznos váltogatni az eltérő terhelés miatt), de ha érzékenyebbek a térdeid, akkor érdemesebb más irányba kutakodni. A New Balance More V5 például jó választás lehet, hiszen neutrális jellegének ellenére olyan széles talpa van, ami biztonságos talajfogást biztosít, bár egyéb támogatást nyújtó elem nincs benne.
Párosítások
Mivel a Puma Forever Run NITRO 2 leginkább egy kényelmes recovery cipő, ezért muszáj más cipőket is beszerezned a rotációdba. Ebben a cipőben az ultra-lassú futásokon túl (legyen az rövid vagy hosszú) sok minden mást nem lehet hatékonyan elvégezni. Még egy lassú futások végén elkövetett repülőfutás is ormótlanul idegen tőle.
Mindenképpen szükséged lesz egy napi edzőcipőre is. Ha beleszerettél a Puma cipők kialakításába (kinézet, anyagok, drop), akkor a Velocity Nitro 3 jó kiegészítője lehet a napi edzéseknek. Ennél is jobb választás a Deviate Nitro 3, ami az egyik legsokoldalúbb futócipő (supertrainer) a piacon. Ebben a Nitro-hab egy remekül konfigurált karbon-betéttel van megtámogatva, így tempós edzéseken, verseny-specifikus hosszú futásokon, de akár versenyeken is szuper teljesítményt képes leadni.
Hasonló darabok
Ahogy a bevezetőben már említettem, viszonylag új ez a köztes, moderáltan stabil futócipő-kategória. Ha szigorúan vesszük, a Saucony Tempus-on és a Forever Run NITRO-n kívül csak elvétve szerepel más cipő ebben a szegmensben. Mindenképp ide sorolnám az Asics GlideRide vonalát (legfrissebb kiadása a GlideRide Max), illetve a New Balance FuelCell Propel-t. Mindkettő cipőben egy műanyagból készült (TPU) betét húzódik végig a talp közepén, ami esetükben (a karbon betétekkel ellentétben) nem a dinamikus előrehaladást, sokkal inkább a landolási stabilitást hivatottak biztosítani.
Ha kicsit lazítunk a szabályokon, és olyan recovery cipőt keresünk, ami a brutális kényelmen túl rendelkezik némi támogatással is, akkor már több opciónk is van. A New Balance More-t már fentebb említettem, de ide sorolható még a Brooks Ghost Max-je is a szélesebb landolási felülete miatt., illetve az Adidas Adistar 3-as cipője, a Pumához hasonló drop-pal és kényelemmel.
Az ára - figyelembe véve a korlátozott felhasználási módot - igen borsos, ám mivel az előző verzióval szinte megszólalásig azonos, ezért érdemes inkább azt levadászni egy jó akcióban.
Egy futóedző véleménye
Edzőként kifejezetten arra biztatlak, hogy legyen a rotációdban egy olyan edzőcipő, amit a nehéz hosszú futások után vagy a kőkemény workout-okat követő napon fel tudsz venni az átmozgató, regeneráló futásaidhoz. Vagy ha stresszes napjaid vannak, máson pörög az agyad, vagy csak extra kényeztetést szeretnél a lábaidnak, akkor is jó, ha figyel a polcon egy ilyen futócipő. Önmagában teljes értékű napi edzőcipőként nem állja meg a helyét, ezért muszáj más cipő(ke)t is beszerezned mellé.